← Přehled článků

Udržitelné obce 2. - alternativní zdroje energie

Jaké jsou možnosti využití alternativních zdrojů energie v obcích? Jak se na to dívají obyvatelé? Co přinese budoucnost?

Věděli jste, že podle průzkumů podporují 3 ze 4 Čechů energii z alternativních zdrojů? Největší oblibě se konkrétně těší fotovoltaické a větrné elektrárny a nejvíce preferovaný model je vlastnictví těchto elektráren ze strany obcí.

Hlavními výhodami takto nastaveného modelu komunitní energetiky jsou zejména:

     - zajištění určité míry soběstačnosti

     - vyšší udržitelnost

     - nižší uhlíková stopa

     - možnost částečného financování dotačními programy

     - dlouhodobá úspora finančních prostředků

     - neustále se snižující vstupní náklady

     - nižší míra nezávislosti na velkých dodavatelích

V rámci obnovitelných zdrojů energie jsou k dispozici široké možnosti – slunce, vítr, voda, biomasa, bioplyn nebo tepelná čerpadla. V ČR má na obnovitelných zdrojích největší podíl vodní energetika, následovaná větrnou a fotovoltaickou. Pro většinu obcí pak představuje nejvhodnější řešení z hlediska elektrické energie právě fotovoltaika nebo větrná elektrárna. Ve větších obcích je možné např. instalovat fotovoltaické panely na brownfieldy, znehodnocené průmyslové plochy nebo výsypky dolů, menší obce pak využijí zejména střechy obecních budov. 

Využívání obnovitelných zdrojů a jejich rozšiřování je v současnosti klíčové. Evropská unie má za cíl do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebovávané energii na 32 %. Členské země jsou v tomto případě povinné specifikovat, jak tyto cíle plní a jaká přijímají opatření. ČR a její obce mají přitom v obnovitelných zdrojích velký potenciál – do roku 2040 by mohly obnovitelné zdroje pokrýt až polovinu naší spotřeby energie.

Díky využívání energie z obnovitelných zdrojů vytváří obce příjemnější prostředí pro své obyvatele. Ušetří také značné množství financí, které mohou být investovány do jiných projektů, a zajišťují si určitou míru nezávislosti na velkých dodavatelích, jejichž cena elektřiny se navíc neustále zvyšuje. Obnovitelné zdroje jsou také nesporným přínosem pro životní prostředí, jelikož mají téměř nulové emise, a snižují tak uhlíkovou stopu. My v PKV věříme, že to má smysl!


Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Jak je to s udržitelností na Olympiádě?!
Olympiáda je největší sportovní událostí na světě, která má vliv nejen na společnost a ekonomiku, ale také na životní prostředí. Ve stínu událostí posledních let si tak pořadatelé té letošní (resp. loňské) dali za cíl mít na tyto oblasti co nejvíce pozitivní vliv. Ano, celý průběh sice narušila pandemie, nicméně i přesto můžeme jejich snahy považovat za vydařené.
Solární baroni jsou už mimo hru. Fotovoltaika je teď opravdu čistá
V české energetice existuje snad jen jediná oblast, která má horší reputaci než fotovoltaika – dotace na fotovoltaiku. To je však ohromná škoda. Fotovoltaika (FVE) je jeden z nejčistších zdrojů energie, který má podle mě velkou budoucnost a zaslouží si podporu.
Fotovoltaika pro firmy v roce 2022. Jaké dotace můžete získat?
Poptávka po udržitelné energetice roste. Zájem o fotovoltaické elektrárny a další energetické investiční projekty se za poslední rok téměř ztrojnásobil, stejně jako ceny energií. A dotační politika je k obnovitelným zdrojům energie více než štědrá. Nevěříte? Přesvědčte se sami!

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.