Jak zvládnout pracovní pohovor?

18/11/2021
5 min čtení
Pracovní pohovory jsou často stresující, ale nemusí to být zas tak hrozné. Důležité je se připravit a při samotném pohovoru se pár věcem vyvarovat. Naše vedoucí HR Bára Dudová o tom nedávno psala na svém LinkedInu, ale pro jistotou to shrneme i tady!

Dobře se připravte

Pokud vám o danou práci opravdu jde, tak tyto kroky nepodceňujte!

Důležité je si o pozici a firmě  zjistit pár informací. Rozhodně byste měli umět popsat pracovní náplň pozice, o kterou se ucházíte a v krátkosti také to, čím se firma zabývá - to je základ.

Dopředu si také rozmyslete požadavek na plat. Pokud u pozice není uvedené finanční ohodnocení, udělejte si průzkum podobných pracovních nabídek, abyste věděli, kde se peníze zhruba pohybují. Nechcete to přestřelit, ale ani se podhodnotit.

Přemýšlejte také nad tím, co je pro vás důležité a rozhodující a jaké informace se chcete na pohovoru dozvědět + si připravte otázky a ideálně si je napište, ať na nic nezapomenete.

Je také fajn popřemýšlet o oblečení. Na pohovor nemusíte přijít zrovna v obleku (alespoň v PKV ne), ale roztrhané džíny a tričko s obrázkem také není úplně ideální. Držte to někde mezi 🙂

Jednou z posledních věcí v rámci přípravy je plán cesty. Podívejte se, jak dlouho vám zabere a naplánujte si ji tak, abyste přišli včas - ideálně 5 minut předem.

Pohovor je tady - tohle je fajn (ne)dělat

Přípravu máme za sebou, je čas přejít k samotnému pohovoru.

Rozhodně se ptejte! Neexistují špatné dotazy. Pohovor je vlastně rozhovor dvou stran, jelikož firma si vybírá nového kolegu a vy si vybíráte firmu.

Na otázky odpovídejte stručně a jasně. Při pohovoru jde hlavně o práci, vaše kvalifikace nebo zkušenosti a o požadavky a nabídku firmy.

Není úplně dobré si stěžovat na předchozího zaměstnavatele. Pokud byly problémy, řekněte to s respektem.

Také není fajn se ptát na stravenky, pokud to pro vás není rozhodující kritérium.

Na konci se zeptejte na další postup - druhá strana bude cítit, že vám to není jedno a že máte zájem, což chcete.

Po celou dobu pohovoru je ideální být v klidu, i když je to někdy těžké (obzvlášť v případech, kdy vám o práci opravdu jde). Myslete ale na to, že pohovor je zkušenost, kterou vám nikdo nevezme, i kdyby to náhodou nevyšlo!

Máte to za sebou, teď jen čekat na výsledek!

Co dělat po pracovním pohovoru a jak zvládnout onboarding? To necháme na příští článek, tak nás odebírejte!

Úsporná opatření, dotace, ekologie nebo technologie na jednom místě

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.
Děkujeme za váš zájem! Teď už vám žádná novinka neunikne.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.