← Přehled článků

Národní plán obnovy znamená šanci na restart a transformaci ekonomiky!

Pandemie COVID-19 za sebou zanechává ekonomickou recesi ve většině zemí. Pandemická opatření a neustálá nejistota z dalšího vývoje zasáhla domácí i zahraniční poptávku a narušila tak obchod. Evropská komise proto připravila strategii pro zlepšení této situace. V pondělí 19.7. 2021 byl schválen český Národní plán obnovy, díky němuž získá Česko přibližně 180 mld. Kč.

Skrze podporu a oživení podnikání postiženého pandemií chce Národní plán obnovy zmírnit dopady krize, podpořit digitalizaci nebo zavést inovace, a tím následně přispět k ekonomickému růstu a tvorbě nových pracovních míst. Financování je rozdělené do šesti tematických pilířů:

- Digitální transformace

- Fyzická infrastruktura a zelená tranzice

- Vzdělávání a trh práce

- Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na COVID-19

- Výzkum, vývoj a inovace

- Zdraví a odolnost obyvatel

Velký podíl dotačních peněž připadá na pilíř Fyzická infrastruktura a zelená tranzice – až 85 mld. Kč, jehož cílem je zefektivnění pohybu produktů mezi okolními zeměmi a zároveň zlepšení stavu životního prostředí. Témata programu zaměřená na úspory energie a boj s uhlíkovou stopou pro podniky jsou např.:  

- Snižování spotřeby energie – 8,265 mld. Kč bez DPH

- Přechod na čistší zdroje energie – 6,66 mld. Kč bez DPH

- Rozvoj čisté mobility – 4,934 mld. Kč bez DPH

- Renovace budov a ochrana ovzduší – 16,084 mld. Kč bez DPH

- Cirkulární ekonomika a recyklace a průmyslová voda – 4,4 mld. Kč bez DPH

- Revitalizace území se starou stavební zátěži –3,332 mld. Kč bez DPH

Dle předběžných informaci se program otevře v září2021, přičemž 70 % všech financí musí být rozděleno do konce roku 2022. Čerpat mohou malé, střední i velké podniky na celém území ČR a procento podpory se může dostat až na 70 %.

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

V říjnu odstartuje další etapa Nové zelené úsporám!
NZÚ tentokrát podpoří výstavbu a renovaci bytových domů i mimo Prahu a nově zahrne i dotační program Dešťovka. Do roku 2030 půjde na podporu ekologických opatření až 39 mld. Kč. Sběr žádostí začne na podzim.
Udržitelné obce 2. - alternativní zdroje energie
Jaké jsou možnosti využití alternativních zdrojů energie v obcích? Jak se na to dívají obyvatelé? Co přinese budoucnost?
Udržitelné firmy 1. - 5 důvodů, proč řešit udržitelnost ve firmě
Udržitelnost, odpovědnost, ekologie… Určitě jste současný tlak na velké i menší společnosti také zaznamenali. Proč je vlastně dobře, že se tyto věci řeší, a jaké to může mít výhody? Vybrali jsme 5 důvodů, které považujeme za jedny z nedůležitějších - i když je jich samozřejmě mnohem víc!

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.