← Přehled článků

Udržitelné obce 5. - chytré sítě

V angličtině „smart grid“, v češtině „chytrá síť“ je elektrická síť, která zahrnuje nespočet provozních a energetických opatření – měřící infrastrukturu, inteligentní rozvodové desky, integrované jističe nebo také obnovitelné zdroje energie. Taková síť je spolehlivá, flexibilní ve své topologii, efektivní a udržitelná.

Jak chytré sítě fungují?


Hlavní přínos této technologie spočívá v komunikaci ohledně aktuálních možností výroby a spotřeby energie. Ta je interaktivní a probíhá obousměrně mezi výrobními zdroji a spotřebiči, resp. spotřebiteli. Chytrá síť však není jen o nástrojích a technologiích, jde hlavně o jejich využití samotnými zákazníky, kteří se na tomto základě mohou rozhodovat o své energetické spotřebě. Je to podobné jako spravovat osobní bankovnictví z obývacího pokoje. Díky chytré síti je možné průběžně sledovat, jaká je spotřeba energie, kolik se jí používá, kdy se nejvíce používá a jaké jsou náklady. V kombinaci s cenami v reálném čase tak umožňuje používání méně energie v době, kdy je to nejdražší. Celé to stojí na sběru dat, které sbírají integrované senzory. Ty monitorují nejen chování sítě, ale i automatické obnovování po poruše. Poskytují také informace o zatížení sítě, kvalitě dodávky nebo přerušení.

Co se děje při výpadcích?

Pokud se stane, že dojde k úplnému výpadku elektřiny, může nastat dominový efekt. To je obzvlášť velkou hrozbou v zimě, kdy mohou být lidé ponecháni bez tepla i několik dní. Chytrá síť je v tomto případě daleko odolnější a je také připravená na řešení mimořádných událostí (např. bouře, zemětřesení apod.). Díky své interaktivní kapacitě umožňuje automatické přesměrování, pokud dojde k selhání nebo výpadkům. Pokud se stane, že má výpadek napájení, technologie výpadky detekuje a izoluje a zajistí tak, že nedojde k výpadkům rozsáhlým. Chytrá síť také zajišťuje rychlejší a strategickou obnovu energie i po mimořádných událostech, kdy např. přesměruje energii do zdravotnických zařízení.

Takto vypadá budoucnost!

Energetika se tímto přesouvá do nové éry spolehlivosti a efektivity. Elektřina je snáze přenášena, rychleji se obnovují její dodávky po výpadku a výrazně se tak snižují provozní náklady. V konečném důsledku to znamená i nižší náklady na energie pro spotřebitele, snížení špičkové poptávky nebo integraci systémů obnovitelné energie.

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Udržitelné obce 4. - inteligentní řízení obecních služeb
V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na možnosti inteligentních budov a jejich využití v obcích. Inteligentní však nemusí být jen budovy, ale také řízení městských služeb. Dnes se proto zaměříme na to, jaké jsou možnosti v rámci veřejného osvětlení a sběru odpadů.
Udržitelné obce 2. - alternativní zdroje energie
Jaké jsou možnosti využití alternativních zdrojů energie v obcích? Jak se na to dívají obyvatelé? Co přinese budoucnost?
Udržitelné obce 7. - komunitní energetika
Komunitní energetika představuje moderní způsob distribuované výroby (nejen) elektrické energie. Výrobu energií v takovém případě zajišťují občané, obce nebo i podnikatelé, kteří se nicméně nemusí vyskytovat v jedné oblasti. Lze se tedy účastnit i na dálku. Výrobci energii zároveň distribuují a skladují a nejsou tak pouhými spotřebiteli.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.