← Přehled článků

Udržitelné obce 3. - inteligentní budovy

Obecní inteligentní budovy s chytrým řešením řízení spotřeby energie? I to je součástí udržitelné obce. Takto vybavené budovy jsou schopné monitorovat spotřebu a další energetická data, analyzovat je a na jejich základě přijímat opatření.

Pod pojmem inteligentní budovy si lze obecně představit stavbu, která kombinuje jak technologické a organizační inovace, tak centrální a lokální principy automatizovaného řízení. Snaží se přitom o co největší návratnost investic a o snížení nákladů. Inteligentní budovy mohou celkově snížit spotřebu energií, zmenšit provozní náklady, zvýšit svou produktivitu nebo prodloužit vlastní životnost. Klíčem k úspěchu jsou data. Inteligentní budovy mají celou řadu inteligentních prvků, které vše měří a monitorují a jsou integrovány do jednoho řídícího systému

Jak se data sbírají?

V PKV se zaměřujeme zejména na inteligentní řízení energie, na což máme vlastní software ENMON. Díky němu zákazník přesně ví, jakou má spotřebu energie, jaká je výše jeho uhlíkové stopy, zda zaznamenává nějaké výkyvy nebo která z jeho budov má nejvyšší energetické náklady. Data jsou sbírána automaticky, každých 15 minut, pomocí mnoha senzorů a dostupná kdykoli a odkudkoli z online aplikace. Díky datové analýze je pak mnohem jednodušší rozhodování, do čeho se vyplatí investovat, kde je možné ušetřit a na co je dobré se zaměřit, aby spotřeba energie a uhlíková stopa dlouhodobě klesaly.

Kde to vlastně použít?

Inteligentní řízení energie mohou obce využít ve svých vlastních, např. administrativních budovách nebo v obecních bytových domech. Je tak možné sledovat celkovou energetickou náročnost bytů, výkyvy a náklady. Zde ale možnosti inteligentních budov nekončí. Řídícím systémem je možné kontrolovat a ovládat také vytápění, zásobování teplou vodou, chlazení a rekuperaci, osvětlení nebo bezpečnostní zařízení. Možnosti jsou široké a inteligentní řízení energie je jen začátek!

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Všichni chtějí svého manažera udržitelnosti. Vědí ale proč?
Sustainability management je horké téma bez ohledu na aktuální roční období. A není divu. I české firmy dle průzkumů zažívají osvícení a vidí, že udržitelnost a ESG může být pro jejich byznys zatraceně výhodná. A pokud to nevědí samy, tak je možné, že to ví jejich manažer udržitelnosti. Kdo to je? Dává jeho práce smysl? A vědí firmy, co od něj vlastně očekávají?
Udržitelné firmy 1. - 5 důvodů, proč řešit udržitelnost ve firmě
Udržitelnost, odpovědnost, ekologie… Určitě jste současný tlak na velké i menší společnosti také zaznamenali. Proč je vlastně dobře, že se tyto věci řeší, a jaké to může mít výhody? Vybrali jsme 5 důvodů, které považujeme za jedny z nedůležitějších - i když je jich samozřejmě mnohem víc!
Udržitelné obce 6. - dotace
OPPIK, OPTAK nebo OPŽP? Operačních programů je nespočet. Ještě více je však programů dotačních, které se řeší v rámci těch operačních. Vyznat se v tom, na co máte nárok, a který program je pro Vás nejvhodnější je celkem složité, zejména pokud se v dotacích nepohybujete každý den. Není nad to sehnat si tedy dotačního specialistu. Pro dotace v rámci energetiky a (nejen) obcí jsou určitým základem tři operační programy: OPPIK, OPTAK a OPŽP.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.