← Přehled článků

Udržitelné obce 4. - inteligentní řízení obecních služeb

V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na možnosti inteligentních budov a jejich využití v obcích. Inteligentní však nemusí být jen budovy, ale také řízení městských služeb. Dnes se proto zaměříme na to, jaké jsou možnosti v rámci veřejného osvětlení a sběru odpadů.

Inteligentní veřejné osvětlení 

Tento typ osvětlení uzpůsobuje svou činnost – intenzitu svícení nebo počet zapnutých lamp – svému okolí, např. pohybu chodců, aut a cyklistů či vnějším světelným podmínkám. Lampy k tomu používají data. Neustále sbírají informace o vlastní energetické spotřebě a době svícení, ale také o počasí, provozu a intenzitě měsíčního a slunečního svitu. Díky analýze těchto dat je pak možné lampy automaticky zapínat a vypínat nebo tlumit či zvyšovat jejich intenzitu podle ročního období, počasí či dopravy. Je také možné regulovat osvětlení v rámci městských částí, např. v okrajových lokalitách, kde jsou převážně továrny, se může svítit trochu méně. Takto nastavené veřejné osvětlení pak šetří výdaje za energie a prodlužuje životnost lamp, čímž také snižuje výdaje na údržbu nebo celkovou výměnu.  

Inteligentní odpadové hospodářství 

Chytré prvky se dají využít i v této oblasti a možnosti jsou široké. Nejjednodušší jsou pravděpodobně senzory přímo na popelnicích, které pomocí ultrazvuku sbírají informace o naplněnosti. Popeláři pak nemusí každé pondělí v 5:30 začít objíždět veškerá stanoviště, ale jezdí třeba obden, na mnohem kratší trasu a pouze tam, kde je to potřeba. Odpadají tak přeplněné popelnice a odpadky všude okolo, jelikož se samy přihlásí o vyvezení. Popeláři díky tomu sníží náklady a dopady na životní prostředí. Celý systém může být také spojen s aplikací, kde vidíte dostupnost popelnic ve vašem okolí a jejich naplněnost. Nestane se tak, že musíte pytel s odpadky položit vedle. Aplikace pak může sloužit i naopak – popeláři vidí, kam musí jezdit nejčastěji nebo kde se produkuje odpadu méně.  

Oba tyto systémy jsou do budoucna dobrou investicí. Snižují náklady i energie, čímž zmenšují dopady na životní prostředí, a navíc ulehčují život i obyvatelům obcí. My v PKV jsme jednoznačně za jejich rozšíření! 

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.