OPPIK, OPTAK nebo OPŽP? Operačních programů je nespočet. Ještě více je však programů dotačních, které se řeší v rámci těch operačních. Vyznat se v tom, na co máte nárok, a který program je pro Vás nejvhodnější je celkem složité, zejména pokud se v dotacích nepohybujete každý den. Není nad to sehnat si tedy dotačního specialistu. Pro dotace v rámci energetiky a (nejen) obcí jsou určitým základem tři operační programy: OPPIK, OPTAK a OPŽP.
Tento program je součástí Evropského fondu pro regionální rozvoj a je stěžejní hlavně pro podnikatele. Programové období začalo v roce 2014 a skončilo loni, nicméně v programu stále zůstávají stovky milionů korun. Na jejich využití je tak poslední šance. Program je zaměřen na zvýšení inovační výkonosti podniků, využití výsledků výzkumu a vývoje a na rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti. Kromě toho podporuje také činnost, která vede ke snižování energetické náročnosti nebo ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a činnosti vedoucí k rozvoji distribučních sítí a uplatnění nových technologií v energetice. I když je primárně zacílen na malé a střední podniky, specifické aktivity jsou vhodné i pro orgány státní správy a samosprávy nebo pro jimi založené a zřizované organizace a další.
Program je nástupcem OPPIKu a v letech 2021–2027 z něj bude možné čerpat až 80 miliard Kč. Míra podpory pro projekty se pak bude pohybovat v rozmezí 25-80 %. Stejně jako jeho předchůdce ho řídí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Program má pět priorit: posilování výkonnosti podniků, rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti, rozvoj digitální infrastruktury, snížení uhlíkové stopy a efektivní nakládání se zdroji. Dotační programy jsou stále ve fázi příprav, nicméně zaměřovat se budou např. na efektivní a udržitelné využívání obnovitelných zdrojů energie, zavedení nízkouhlíkových technologií, distribuci a uchovávání energie nebo na minimalizaci produkce odpadů. A to rozhodně není vše. Výzvy by měly začít na začátku roku 2022.
Jak už jeho název napovídá, zaměřuje se na projekty, které mají za cíl chránit životní prostředí. Díky němu je možné čerpat finance z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti. V jeho druhém období se rozděluje 2,75 miliardy eur. Zaměřuje se na: čistotu vody, kvalitu ovzduší, zpracování odpadu, ochranu přírody a energetické úspory. Letošní červen byla pak prioritou podpora fotovoltaiky, což je dílčí krok na cestě k nahrazení uhelné energetiky tou z obnovitelných zdrojů.
Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.
Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.