← Přehled článků

V říjnu odstartuje další etapa Nové zelené úsporám!

NZÚ tentokrát podpoří výstavbu a renovaci bytových domů i mimo Prahu a nově zahrne i dotační program Dešťovka. Do roku 2030 půjde na podporu ekologických opatření až 39 mld. Kč. Sběr žádostí začne na podzim.

Renovace bytových domů už nebudou podporovány z programu IROP, ale spadnou právě pod NZÚ, přičemž financování bude platit pro celé území ČR. Podpora se bude vztahovat na zateplení, rekonstrukci střechy, výměnu oken i instalaci fotovoltaiky, a kromě toho se rozšíří také na ohřev vody pomocí tepelných čerpadel nebo na výstavbu dobíjecí stanice pro elektromobily. Pod NZÚ je nově zařazený také program Dešťovka, který podporuje opatření pro hospodaření s dešťovou vodou.

Program je mimo jiné zacílen na podporu kombinací několika různých opatření, přičemž vše půjde vyřešit v rámci jedné žádosti. Majitelé rodinných domů získají za každou kombinaci bonus 10 000 Kč, u bytových domů to bude 20 000 Kč – bonusy se navíc sčítají a kombinovat lze prakticky cokoliv.

Žádosti půjdou vyřešit kompletně elektronicky. Maximální výše podpory je stanovena na 50 %, přičemž s financováním pomůže Národní plán obnovy, který bude NZÚ financován do roku 2026. Později půjdou finance z emisních povolenek. Program pomůže nejen s ekologickými opatřeními, ale nastartuje také stavebnictví.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.