← Přehled článků

V říjnu odstartuje další etapa Nové zelené úsporám!

NZÚ tentokrát podpoří výstavbu a renovaci bytových domů i mimo Prahu a nově zahrne i dotační program Dešťovka. Do roku 2030 půjde na podporu ekologických opatření až 39 mld. Kč. Sběr žádostí začne na podzim.

Renovace bytových domů už nebudou podporovány z programu IROP, ale spadnou právě pod NZÚ, přičemž financování bude platit pro celé území ČR. Podpora se bude vztahovat na zateplení, rekonstrukci střechy, výměnu oken i instalaci fotovoltaiky, a kromě toho se rozšíří také na ohřev vody pomocí tepelných čerpadel nebo na výstavbu dobíjecí stanice pro elektromobily. Pod NZÚ je nově zařazený také program Dešťovka, který podporuje opatření pro hospodaření s dešťovou vodou.

Program je mimo jiné zacílen na podporu kombinací několika různých opatření, přičemž vše půjde vyřešit v rámci jedné žádosti. Majitelé rodinných domů získají za každou kombinaci bonus 10 000 Kč, u bytových domů to bude 20 000 Kč – bonusy se navíc sčítají a kombinovat lze prakticky cokoliv.

Žádosti půjdou vyřešit kompletně elektronicky. Maximální výše podpory je stanovena na 50 %, přičemž s financováním pomůže Národní plán obnovy, který bude NZÚ financován do roku 2026. Později půjdou finance z emisních povolenek. Program pomůže nejen s ekologickými opatřeními, ale nastartuje také stavebnictví.

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Udržitelné obce 3. - inteligentní budovy
Obecní inteligentní budovy s chytrým řešením řízení spotřeby energie? I to je součástí udržitelné obce. Takto vybavené budovy jsou schopné monitorovat spotřebu a další energetická data, analyzovat je a na jejich základě přijímat opatření.
Všichni chtějí svého manažera udržitelnosti. Vědí ale proč?
Sustainability management je horké téma bez ohledu na aktuální roční období. A není divu. I české firmy dle průzkumů zažívají osvícení a vidí, že udržitelnost a ESG může být pro jejich byznys zatraceně výhodná. A pokud to nevědí samy, tak je možné, že to ví jejich manažer udržitelnosti. Kdo to je? Dává jeho práce smysl? A vědí firmy, co od něj vlastně očekávají?
Fakta o energetickém auditu, která by vás neměla minout
Energetický audit je zákonně povinný dokument, který navrhuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti posuzovaných objektů a technologií v nich. Kromě toho je také skvělým nástrojem k odhalení skrytých problémů v oblasti využívání energie.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.