Materialita / Dvojí materialita

Materialita/Dvojí materialita je termín, který hraje klíčovou roli v rámci ESG (environmentální, sociální, správní) reportování a zohledňuje, jak vliv finančních faktorů na udržitelnost společnosti (zvenčí dovnitř), tak i vliv udržitelných faktorů na finanční fungování společnosti (zvnitř dovně). Tímto přístupem je zajištěna komplexní analýza a zohlednění relevantních aspektů udržitelnosti, které mají vliv na podnikání a výkonnost společnosti z finančního hlediska.

Popis

Materialita je termín, který v rámci ESG (environmentální, sociální, správní) aspektů představuje klíčovou zásadu při podávání zpráv o tom, jak udržitelné faktory ovlivňují finanční hodnotu společnosti (zvenčí dovnitř).

Dvojí materialita, kterou je povinné zavést prostřednictvím CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), vyžaduje povinnost reportovat nejen faktory, které působí zvenčí dovnitř (materialita), ale také to, jak společnost ovlivňuje své okolí směrem ven (dvojí materialita).

Díky zavedení dvojí materiality budou všechny velké a střední společnosti neseny veřejnou odpovědností za svůj dopad na sociální a životní prostředí, a tyto informace budou veřejně přístupné.

  1. O tom, jak problémy udržitelnosti ovlivňují výkon, postavení a rozvoj dané společnosti, vypovídá materialita zvenčí dovnitř.
  1. Novinka je povinné vykazování dopadu dané společnosti na lidi a životní prostředí – dvojí materialita zevnitř ven.

V praxi to bude znamenat, že kromě zlepšení kvality ESG dat dojde také k důležitému omezení greenwashingu. Firmy už nebudou zveřejňovat pouze přitažlivé a „zkrášlené“ informace, jak bylo doposud obvyklé, ale budou muset publikovat i méně příznivé informace, o kterých daná společnost předtím neměla povinnost ani důvod hovořit. To významně ovlivní zájem investorů o danou firmu, ať už jde o dopadové investování nebo SRI.

Chcete začít řešit ESG nebo provést vstupní audit?

Nechte nám na vás kontakt a my se vám ozveme! Prověříme vaše povinnosti v rámci standardů ESG a udržitelnosti a domluvím se na dalším postupu.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.

Děkujeme za vaši zprávu! Už je na cestě k nám a to znamená, že míč je na naší straně. Co nejdříve se vám ozveme s nabídkou pro realizace fotovoltaiky a s návrhem termínu bezplatné konzultace.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.

Chcete lépe porozumět problematice nefinančního reportingu?

Ing. Ivan Korolov

rozvoj obchodu

+420 775 881 156
*Telefonní číslo je číslo našeho oddělení rozvoje obchodu, ne konkrétního obchodníka.
korolov@pkv.cz
Aby byla vaše cesta za úsporami a nižší uhlíkovou stopou opravdu pohodlná, pracujeme na webu s cookies. Přečtěte si, k čemu vaše osobní údaje využíváme a jak je chráníme před ostatními. Nebo náhledněte pod pokličku toho, jaká cookies potřebujeme a jak s nimi nakládáme.