Obroučky brýlí s nízkou uhlíkovou stopou

Typ zakázky
Fotovoltaika
Financování energetických projektů
Začátek spolupráce
2019
PKV specialisté
Robert Pavlík
Ewa Jetelinová

Seznamte se s jedním z největších výrobců obrouček brýlí!

Společnost Silhouette Czechia s.r.o. je dceřinou společností světového výrobce obrouček Silhouette. Ta vznikla v Rakousku roku 1964 a svými nejlehčími brýlemi na světě doslova způsobila revoluci mezi brýlemi. Tak velkou revoluci, že jejich obroučky NASA schválila pro využití ve vesmíru. Neustálá inovace při dodržování extrémně vysokých standardů a využívání těch nejmodernějších technik splňují vizi společnosti vytváření těch nejkrásnějších brýlí na světě. Česká pobočka Silhouette Czechia s.r.o. funguje od roku 1995. Sídlí v Trhových Svinech a dnes zaměstnává kolem 380 zaměstnanců.

Od jedné střechy s fotovotaikou k dalším dvěma v roce 2022

Fotovoltaiku jsme zvolili, protože se vždy snažíme o co nejvyšší přidanou hodnotu našich produktů. Životní prostředí nám nikdy nebylo lhostejné. Rozhodli jsme se proto, že za našimi obroučkami snížíme uhlíkovou stopu na naprosté minimum,” popisuje Josef Veselka, zástupce společnosti Silhouette. “Deklarujeme našim zákazníkům, že s našimi obroučkami si kupují výrobek šetrný k životnímu prostředí.

Naše spolupráce začala v roce 2019. Tehdy nebyla uhlíková stopa tolik diskutované téma," jak je tomu dnes. To potvrzuje i pan Veselka. “Návratnost a úspora pro nás tehdy nebyla tak důležité témata. Chtěli jsme předběhnout konkurenci a být mezi prvními, kdo vážně řeší uhlíkovou stopu svých výrobků.”

Technická a finanční stránka věci

Po několika setkáních a poradách jsme po dohodě s klientem navrhli fotovoltaiku pro dvě výrobní haly. 490 FVE panelů z monokrystalického křemíku s životností minimálně 30 let vyrobí celkem 185 MWh energie za rok. Přetok do sítě činí přes 20 MWh/rok, což představuje téměř 11 % z celkového množství vyrobené energie.

“Když jsem panu Veselkovi představoval první předběžnou analýzu, uvažovali jsme návratnost investice 10 a půl roku. To byla situace v roce 2019. Ten rok jsme projekt vypracovali a podali žádost o dotaci. Všechno dopadlo dobře, dotaci jsme získali. Než klient dostal dotaci proplacenou, panely byly na střeše. Situace se změnila a teď o 3 roky později se společnosti Silhouette investice vrátila. Ceny energií vylítly nahoru a srazily dobu návratnosti na 2,5 roků. To, co Silhouette investovalo, se vrátilo o 8 roků dřív.”

Robert Pavlík, obchodník PKV

Každý projekt je od začátku do konce dynamický

Projekty, které realizujeme, mají svůj vývoj. Procházejí úpravami od počáteční nabídky k projektové dokumentaci, která už respektuje vypracované statické a požárně bezpečnostní řešení. Ve chvíli, kdy máme vše hotové, požádáme o dotaci a rovnou můžeme panely nechat instalovat.

Podívejte se, jak se ve stručnosti vyvíjel projekt FVE pro Silhouette:

  1. Připravili jsme první indikativní návrh, ve kterém jsme navrhli prvotní rozložení a parametry FVE.
  2. Zpracovali jsme požárně bezpečnostní řešení. Při dodržení povinných odstupových vzdáleností a dalších parametrů jsme na střechu rozmístili panely o výkonu 89 kWp, která měla pokrýt část vlastních spotřeb.
  3. V ten moment se ale změnila dotační výzva. Minimální výše dotace byla stanovena na 2 miliony korun, kterých jsme ale nedosahovali. Projekt jsme tím pádem museli přepracovat, abychom mohli získat dotaci pro společnost Silhouette.
  4. Navrhli jsme proto řešení. které bylo definitivně přijato: 176 kWp výkon panelů + baterie s instalovanou kapacitou akumulace 111, 4 kWh.
  5. Vypracovali jsme žádost o dotaci, připravili jsme výběrové řízení, ze kterého jsme našli vhodného kandidáta pro instalaci FVE a realizace mohla začít.

Energetický projekt jedině s těmi, kdo energetice rozumí

Když jsme se pana Veselky zeptali, proč si pro svůj FVE projekt vybrali právě PKV, odpověděl nám: “Silhouette je odborníkem v tom, co děláme. Tedy ve výrobě obrouček. když ale přijde na energie a na fotovoltaiku, v tom odborníci nejsme. Proto jsme se na PKV obrátili. Chtěli jsme dostat tu nejlepší technologii, která na trhu je. Řešili jsme spolu každý detail tak, aby ten projekt dopadl přesně tak, jak chceme.”

Projekt se podařil a společnost Silhouette se rozhodla, že FV panely osadí zbývající střechy. Spolu se stávajícími panely tím vyrobí energie víc, než potřebuje ke spotřebě. Takže ji bude prodávat do sítě.

“Po realizaci prvního projektu jsme byli se společností PKV spokojeni. Navíc jsme si potvrdili, že jsme sázkou na FVE udělali dobře. Vyrobit víc, než potřebujeme, a prodávat přetoky do sítě nám navíc umožní investovat finance, které bychom na energie vyložili a které díky FVE získáme, do jiných projektů.”

dodává pan Veselka.

“Silhouette Czechia je odborníkem v tom, co děláme. Tedy ve výrobě obrouček. Když ale přijde na energie a na fotovoltaiku, v tom odborníci nejsme. Proto jsme se na PKV obrátili. Chtěli jsme dostat tu nejlepší technologii, která na trhu je. Řešili jsme spolu každý detail tak, aby ten projekt dopadl přesně tak, jak chceme.”

Josef Veselka
Technický vedoucí
PKV | Ivan Korolov_2

Ivan Korolov

Vedoucí oddělení obchodního rozvoje

Postaráme se o kompletní projektovou přípravu pro vaši fotovoltaickou elektrárnu

Zajímá vás jak pracujeme s vašimi osobními údaji?

Podívejte se sem.

Děkujeme za vyplnění formuláře. Brzy se Vám ozveme.
Oops! Something went wrong while submitting the form.