Snížení spotřeby energie zdvojnásobilo výnosnost fotovoltaické elektrárny

Typ zakázky
Modernizace výroby
Začátek spolupráce
2019
PKV specialisté
Kateřina Sikorová

Akciová společnost Hoštická je jeden z největších výrobců strojů a zemědělský producent v Moravskoslezském kraji. Instalace fotovoltaické elektrárny, výměna světel, zateplení budovy a výměna zdrojů vytápění významně snížila energetickou náročnost objektu. Podnik tak šetří na energiích stovky tisíc ročně.

Cestu za energetickou soběstačností odstartovala Hoštická v roce 2010. Na hlavním středisku ve Velkých Hošticích postavila Hoštická a.s. ještě před tím, než oslovila PKV, fotovoltaickou elektrárnu, na které si ověřil výhody solární energie i rychlou návratnost investice.

O devět let později začala Hoštická plánovat další etapu energetických projektů. Podmínky pro jejich realizaci a financování se nicméně od roku 2010 zásadně změnily. Podnik proto začal poptávat služby zkušeného energetického konzultanta, který by vypracoval komplexní projekt, zařídil výběrové řízení na dodavatele a zajistil financování z dotačních titulů. Tím začala spolupráce Hoštické a PKV.

Energetická náročnost klesla o 80%. A fotovoltaika začala dávat o to větší smysl

Hoštická je skvělým příkladem klienta, který řeší energetiku v rámci dlouhodobého plánování a strategie. Součástí naplánovaných energetických projektů byla i instalace nové fotovoltaiky, na kterou se v Hošticích začali s předstihem připravovat opravou střechy a zvýšením její nosnosti.

Naši konzultanti nicméně považovali za kontraproduktivní instalovat FVE na starou budovu, u které by vyrobené kilowatthodiny utíkaly skrze dosluhující zateplení a které by se propálily na neúsporných zářivkách. Zpracovali jsme proto analýzu potenciálu úspor, která odhalila největší energetické bubáky a cestu ke snížení energetické náročnosti.

Ve výsledku se ukázalo, že nejpragmatičtější bude kompletní renovace celého objektu, konkrétně zateplení budovy, instalace tepelného čerpadla i výměna světel, oken a dveří. Vypočtená energetická náročnost objektu tím klesla o skvělých 80 % a nová fotovoltaika začala dávat o to větší smysl.

Na spolupráci navážeme i v dalších letech

Příprava projektů proběhla díky dobré spolupráci s Hoštickou bez jakýchkoliv komplikací. Společně jsme dokončili projektovou přípravu, podali žádost o dotaci, která pokryla 50 % způsobilých výdajů a zorganizovali výběrové řízení na dodavatele.

Samotná realizace potom začala v době, kdy výrazně vzrostly ceny materiálů. Díky dobře vyjednaným podmínkám ve smlouvách jsme se postarali o to, že se navržená úsporná opatření realizovala za ceny staré. S ohledem na dnešní situaci by některá opatření stála zhruba dvakrát tolik.

Spolupráci s Hoštickou považujeme za velmi vydařenou. Návratnost projektu je během dvou let pětinová. Úspory na energiích by při současných cenách hravě překonaly půl milionu ročně. A v neposlední řadě se Hoštická stala energeticky takřka soběstačným zemědělským podnikem, což je v sektoru, který obvykle vnímá dopady krize jako první, velmi cenná výhoda. Jak v rámci dlouhodobého fungování, tak z hlediska konkurenceschopnosti. #jsmePKV

Zajímá vás do detailu, jak se zemědělství dokáže přizpůsobit energetické krizi? Pusťte si záznam webináře o energetických úsporách s Josefem Teurem a dalšími hosty a dozvíte se víc!

„PKV nám ušetřilo spoustu starostí, hlavně s ohledem na přípravu projektu, ve které bychom se sami nezorientovali. Navíc jsme měli jistotu, že nám PKV zajistí nejlepší realizační firmu i úspěšně schválenou dotaci. Chceme proto na spolupráci navázat i v příštím roce,“

Ing. Josef Teuer
Majitel, Hoštická a.s.
PKV | Ivan Korolov_2

Ivan Korolov

Vedoucí oddělení obchodního rozvoje

Připravíme pro vás projekt komplexní úspory energií

Zajímá vás jak pracujeme s vašimi osobními údaji?

Podívejte se sem.

Děkujeme za vyplnění formuláře. Brzy se Vám ozveme.
Oops! Something went wrong while submitting the form.