Od vstupní analýzy přes rekonstrukci až k fotovoltaické elektrárně

Typ zakázky
Energetický audit
Energetické investiční projekty
Fotovoltaika
Začátek spolupráce
2020
PKV specialisté
Ondřej Vaněk
Kateřina Sikorová

Co se Vám vybaví, když se řekne ŽPSV?

Betonové pražce. Nástupiště. Protihlukové stěny. Mosty a tunely. Schody, balkony nebo krovy. S jistotou můžeme tvrdit, že s výrobky společnosti ŽPSV jsme se setkali všichni. Firma je stálicí na českém trhu v oblasti betonových výrobků pro stavebnictví se zaměřením na dopravní a pozemní stavby. S více jak padesátiletou historií patří mezi předního českého dodavatele betonových a železobetonových konstrukcí.

Proto nás potěšilo, že se na nás tato významná společnost obrátila s žádostí o vypracování Analýzy potenciálních úspor (APÚ). Na první schůzce jsme ale zjistili, že pouze u APÚ nezůstaneme. Dohodli jsme se, že pro ŽPSV vypracujeme návrh projektu pro snížení energetické náročnosti výrobní haly s přístavbou, ve které sídlí kancelář

Výrobní hala, jak jsme ji spatřili při naší první návštěvě. Není pochyb, že po energetické stránce budova tratila statisíce.

Na začátku každého projektu jsou potřeba data.

Abychom dokázali Analýzu potenciálu úspor (APÚ) vypracovat, potřebovali jsme aktuální data. Proto se na samém začátku projektu vydali naši technici do Litice nad Orlicí na návštěvu areálu ŽPSV. Prošli si budovu, obešli měřiče, pořídili fotodokumentaci. Také jsme se potřebovali seznámit s fakturami za energie. To je proces, který je většinou velmi náročný; většina firem totiž nemá faktury pohromadě. U ŽPSV jsme však narazili na přehlednost a strukturu. To se hodilo. Veškeré posudky totiž vyžadují přesný report o stavu energií. Navíc bez aktuálního stavu nedokážeme stanovit míru úspor. Ta je přitom pro poskytnutí dotace klíčová.

Jakmile máme všechna data, vypracujeme podrobnou APÚ. Díky ní jsme celý soubor úsporných opatření, ze kterých si ŽPSV nakonec vybralo:

  • instalaci LED osvětlení,
  • renovaci rozvodů elektřiny,
  • výměnu výplní otvorů.

Realizací těchto opatření jsme sledovali nejen úsporu na energiích, ale také zvýšení komfortu pro zaměstnance. Jediné, co hrálo proti nám, byla časová tíseň.

"Projekt byl zahájen na začátku dubna s tím, že firma chtěla žádat o dotaci v OP PIK. Podání žádosti však mělo být do konce měsíce. Na zajištění veškerých podkladů a na komunikaci se stavebním úřadem tak bylo hodně málo času. Vše začalo analýzou potenciálu úspor, k čemuž byla nutná značná součinnost zákazníka. Bylo potřeba doložit podklady, komunikovat se stavebním úřadem a také s námi. Vše jsme nicméně včas zvládli."

Ing. Ondřej Vaněk, obchodník a jednatel PKV

Z každodenního života víme, že vše je o správně nastavené komunikaci. V tomto případě se na úspěchu podíleli také všichni naši zaměstnanci, kteří i v omezeném čase předvedli vysoce kvalitní práci.

"K časové tísni se přidal ještě jeden problém. Po podání žádosti přišlo upozornění, že ji nelze poskytnout, protože ŽPSV neplní podmínku finančního zdraví společnosti. My jsme si však finanční zdraví společnosti ověřili hned v Analýze potenciálu úspor, tedy na úplném začátku spolupráce. Důvodem pro domněnku o neplnění finančního zdraví byla skutečnost, že nedávno proběhla fúze ŽPSV. S klientem jsme se poradili a společně Ministerstvu průmyslu a obchodu dokázali, že pravda je na naší straně."

Ing. Ondřej Vaněk, obchodník a jednatel PKV

Po vypracování všech potřebných dokumentů jsme podali žádost o poskytnutí dotace z programu OP PIK. Jelikož je ŽPSV velký podnik, náleží mu dotace ve výši 30 % z uznatelné investice.

Pak už šlo všechno hladce. Vyhlásili jsme výběrové řízení a dohlédli na celkovou realizaci projektu. Podívejte se, jak budova po realizaci opatření prokoukla!

Realizace projektu přinesla nemalé úspory na energiích. Co na fotce nevidíme, je instalované LED osvětlení uvnitř budovy. To však ocení všichni zaměstnanci. LED osvětlení je totiž blízké přirozenému světlu. Přispívá tak ke zkvalitnění pracovního prostředí. Spolu s renovovanými rozvody elektřiny šetří ŽPSV na energiích.

Jednou spoluprací jsme neskončili.

Realizací tohoto projektu však náš společný příběh s ŽPSV neskončil. Momentálně připravujeme projekt na fotovoltaiku. Plocha střechy výrobní haly se pro instalaci solárních panelů doslova nabízí.

Renovovaná budova ŽPSV v Litici nad Orlicí. Solární panely nejen že sníží náklady na energie a přispějí k energetické soběstačnosti, ale také sníží uhlíkovou stopu. A to zajímá nejen stále více lidí, ale i investory.

“Celá spolupráce s ŽPSV prověřila, jak je vzájemná komunikace důležitá. Tento projekt byl zejména kvůli časové tísni výzvou, mám radost, že se nám podařilo dotáhnout ho do konce! A ještě víc mě těší, že připravujeme další projekty na instalaci FVE, a to nejen v Litici, ale i v dalších areálech společnosti.”

Ing. Kateřina Kašpárková, projektová manažerka PKV

Projekt na FVE připravujeme pro závody v Litici, Doloplazích, Čerčanech a Uherském Ostrohu. I zde využijeme dotační podpory tentokrát z programu Národního plánu obnovy. Jsme si jisti, že i tento projekt dotáhneme do konce. Těšíme se, až vám o něm dáme vědět.

Projekt jsme úspěšně dokončili. Vládne v ŽPSV spokojenost ze vzájemné spolupráce?

„S celou spoluprací jsme byli maximálně spokojeni. Vše bylo na vysoké úrovni – příprava, přístup i servis po dokončení. V průběhu projektu jsme nemuseli řešit žádné komplikace. Musím zejména vyzdvihnout schopnosti projektové manažerky Kateřiny Sikorové. Jednání s ní bylo vždy přímé – vše jsme řešili na rovinu a vysvětlila nám vše potřebné. Společnost PKV tak mohu jen doporučit!“

Jan Salaj
technický ředitel, ŽPSV s.r.o.
PKV | Ivan Korolov_2

Ivan Korolov

Vedoucí oddělení obchodního rozvoje

Připravíme pro vás projekt komplexní úspory

Zajímá vás jak pracujeme s vašimi osobními údaji?

Podívejte se sem.

Děkujeme za vyplnění formuláře. Brzy se Vám ozveme.
Oops! Something went wrong while submitting the form.