Fakta o energetickém auditu, která by vás neměla minout

4/11/2021
5 min čtení
Energetický audit je zákonně povinný dokument, který navrhuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti posuzovaných objektů a technologií v nich. Kromě toho je také skvělým nástrojem k odhalení skrytých problémů v oblasti využívání energie.

Tady je audit potřeba

Jak jsme již zmínili, energetický audit je pro některé podniky povinný ze zákona a musíte ho tedy mít v následujících případech:

  • Podnikáte a vaše spotřeby všech primárních energetických médií přesahují 5000 MWh za rok
  • Máte velký podnik s více než 250 zaměstnanci
  • Váš roční obrat je vyšší než 1,3 mld. Kč
  • Vaše roční bilanční suma rozvahy je vyšší než 1,1 mld. Kč

U velkého podniku pak ke vzniku povinnosti stačí překonat jediné kritérium. Audit však rozhodně není určen pouze těm, kdo ho mít musí. Může si ho nechat zpracovat každý nehledě na to, čím se zabývá.

Možností je také APÚ

V některých případech je pak vhodnou alternativou dokument PKV nazvaný Analýza potenciálu úspor (APÚ), kterým jsme schopni zacílit na konkrétní úsporná opatření a nemusíme se držet prováděcí vyhlášky stanovené u auditu. APÚ je navíc více manažersky zaměřená na to, co je důležité pro vás jako pro klienta, celkový výstup je však hodně podobný.  

Zpracování trvá dva nejméně dva měsíce

Celé zpracování auditu či APÚ začíná nejdříve plánem, ve kterém si stanovíte požadavky a vytyčí se rozsah a mantinely – od toho se vše odvíjí. Následně je na řadě samotné zpracování, což trvá minimálně dva měsíce, záleží ale na konkrétním případu.

Výstupem může být i výpočet uhlíkové stopy

Po obdržení auditu máte v rukou podrobně rozepsaný stav svého provozu a navržené tři typy úsporných opatření – bezinvestiční, nízkoinvestiční a investiční – výstupem je zároveň jejich nejvýhodnější kombinace z hlediska ekonomické stránky a nákladů na provoz. U všech opatření je vyčíslena konkrétní úspora, investice a návratnost. U vybrané kombinace pak navíc navržená výše možné dotace a posouzení splnění jejích podmínek. Kromě toho představuje audit nejjednodušší způsob, jak vypočítat uhlíkovou stopu ve Scope 1 a Scope 2, takže si nemusíte nechávat vypracovávat separátní dokument. Do auditu můžeme navíc zahrnout detailní plán FVE nebo pasport měříků pro budoucí realizaci energetického managementu.

Investice se tak rozhodně vyplatí! Máte k auditu další otázky nebo do něj plánujete investovat a hledáte někoho, kdo vám s tím pomůže?

Ozvěte se nám, rádi budeme partneři vašeho projektu!

Zajímá vás téma managementu udržitelnosti, ESG a energetických úspor?

Zaregistrujte se do našeho newsletteru, kde o těchto tématech píšeme víc!

Úsporná opatření, dotace, ekologie nebo technologie na jednom místě

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.
Děkujeme za váš zájem! Teď už vám žádná novinka neunikne.
Jejda, něco se pokazilo. Zkuste prosím odeslat formulář později znovu.