← Přehled článků

Šikovný energetik dokáže s fakturami úplné zázraky

Setkávám se s tím často. Do podniku přijde faktura za energie, manažer ji schválí, účetní zaúčtuje a majitel firmy si jen vzdychne – proč sakra platíme o 400 tisíc víc, než jsme předpokládali? A přitom stačí jen rozumět energetice a trochu si pohrát s nastavením procesů. Pak vám zůstanou peníze ve firemní kase.

Představte si fabriku se spoustou strojů. Zaměstnanci přijdou ráno do práce, převléknou se do modráků, zahouká siréna a spustí se stroje. V tuhle chvíli vystřelí spotřeba energie z nuly na sto. Taková továrna je napojená na vysoké napětí a má v areálu vlastní trafostanici. Právě u vysokého napětí je ohromně důležité správně pracovat s tzv. rezervovanou kapacitou distribuční sítě.  

Zjednodušeně řečeno se jedná o maximální výkon, který máte každých 15 minut rezervovaný v síti. Když ho potřebujete, je váš. Když ne, tak ho využijí jinde, ale vy za tu rezervaci stejně zaplatíte. A když potřebujete víc, než jste si rezervovali, zaplatíte pokutu. Rezervovanou kapacitu distribuční sítě obvykle řeší energetik. Ale stává se, že už ve firmě nepracuje, nastavil to před lety a od té doby se s parametry nehýbalo. Jenže co když v podniku přibyla nová hala s 10 energeticky náročnými stroji? 

Pokud se v tom poznáváte, mám dobrou zprávu. Zpětně to už nevyřešíte, ale v následujícím roce můžete ušetřit klidně statisíce korun. Rezervovaná kapacita totiž mnohdy tvoří až polovinu částky na faktuře za energie. Takže můžete třeba: 

- o trochu navýšit maximální kapacitu, abyste ji nepřekročili a vyhnuli se pokutě, 

- nebo lépe načasovat spouštění strojů, abyste neměli tak vysokou špičku. 

V praxi to samozřejmě není tak snadné. Správné nastavení rezervované kapacity je odborná činnost. Proto to chce pomoc od specialisty, který se prohrabe informacemi o spotřebě a dá si data dohromady. 

Doporučuju prozkoumat rezervovanou kapacitu i u škol, sokoloven, obecních úřadů, nákupních center a kanceláří. Možná máte opačný problém než fabrika – kapacita je zbytečně vysoká a vy můžete platit mnohem méně. Často totiž v PKV řešíme situaci, že to někdo na začátku pro jistotu předimenzoval a už se k tomu nevrátil.  

A je to škoda. 

Rozhodně neplatí, že když dáváte ranec za energie, nejde s tím nic dělat. Poraďte se s energetikem – budete se divit, jaké dokáže zázraky. 

Jak u vás ve firmě nebo v obci řešíte náklady za energie? Zajímají mě zkušenosti z vaší praxe.  

Pustil jsem se do vyvracení “energomýtů”. Mrkněte se, jak je to doopravdy s dotacemi na FVE nebo k čemu je dobrá rekuperace. A pokud máte tip na další energetické mýty, dejte mi vědět. Rád je uvedu na pravou míru.

Jiří Španihel

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Zateplením domu nebo školy rozhodně nemáte hotovo...
Pamatuju si několik bytů a školních tříd, kde šlo v lednu sedět u okna jenom v čepici. Okna bez těsnění, parapet bez izolace, pořádně tam táhlo. Naštěstí dobu ledovou vystřídala doba zateplení a plastových oken, takže je už všechno vyřešené. No, ne tak docela – jedná se o další energetický mýtus.
Elektroauta nečoudí lidem pod nosem. To ale neznamená, že jsou 100% ekologická…
O autech na elektřinu by se dalo mluvit hodiny. Někdo je zásadně proti, jiný by rovnou zakázal výrobu spalovacích motorů. Když dojde na diskusi o výhodách i nevýhodách, neshodnou se ani odborníci. Ostatně, i u nás v PKV máme fanoušky i odpůrce elektromobility. Můžete hádat, na jaké jsem straně.
Recyklace solárních panelů má svá pravidla
Představte si ideální situaci – na své výrobní hale máte fotovoltaickou elektrárnu s několika desítkami panelů, díky tomu jste schopni pokrýt velkou část své spotřeby, a tak výrazně šetříte za elektřinu. Energie z panelů je navíc čistá, z obnovitelného zdroje, jenže… Třicet let (v lepším případě déle) uběhne jako voda a je na čase panely vyměnit. Kam ale s těmi starými?

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.