← Přehled článků

Elektroauta nečoudí lidem pod nosem. To ale neznamená, že jsou 100% ekologická…

O autech na elektřinu by se dalo mluvit hodiny. Někdo je zásadně proti, jiný by rovnou zakázal výrobu spalovacích motorů. Když dojde na diskusi o výhodách i nevýhodách, neshodnou se ani odborníci. Ostatně, i u nás v PKV máme fanoušky i odpůrce elektromobility. Můžete hádat, na jaké jsem straně.

Jedním z mýtů, které se vynoří snad v každé diskusi, je čistota elektrického pohonu. Ano, Tesla nebo eGolf nespalují benzín přímo na silnici. Jenže co přesně se nachází na druhé straně dobíjecí zásuvky?  

Pokud bychom vyráběli 99 % energie z obnovitelných zdrojů, jako to dělají velcí fandové elektromobility v Norsku, bylo by to krásné. Jenže české dobíjecí zásuvky pohání přibližně ze 40 % hnědé uhlí. Takže ano, při startování elektroauta vám z výfuku nevyjdou spaliny – protože už jsou dávno v ovzduší a zatěžují životní prostředí na jiném místě. 

Já elektromobilitě fandím. Určitě je to zajímavý směr. Ale dokud v Česku nezměníme poměry energetického mixu, nebude ježdění elektroautem o moc ekologičtější než používání nové oktávky. 

Jak se na elektroauta díváte vy? Napište mi, ať se můžeme pěkně civilizovaně pohádat. 

Nebo se podívejte na další “energomýty”. Zjistíte, jak je to dnes s dotacemi na FVE, proč ve škole nestačí jen vyměnit okna a zateplit fasádu nebo co dokáže šikovný energetik s fakturou za elektřinu.

Jiří Španihel

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.