← Přehled článků

Elektroauta nečoudí lidem pod nosem. To ale neznamená, že jsou 100% ekologická…

O autech na elektřinu by se dalo mluvit hodiny. Někdo je zásadně proti, jiný by rovnou zakázal výrobu spalovacích motorů. Když dojde na diskusi o výhodách i nevýhodách, neshodnou se ani odborníci. Ostatně, i u nás v PKV máme fanoušky i odpůrce elektromobility. Můžete hádat, na jaké jsem straně.

Jedním z mýtů, které se vynoří snad v každé diskusi, je čistota elektrického pohonu. Ano, Tesla nebo eGolf nespalují benzín přímo na silnici. Jenže co přesně se nachází na druhé straně dobíjecí zásuvky?  

Pokud bychom vyráběli 99 % energie z obnovitelných zdrojů, jako to dělají velcí fandové elektromobility v Norsku, bylo by to krásné. Jenže české dobíjecí zásuvky pohání přibližně ze 40 % hnědé uhlí. Takže ano, při startování elektroauta vám z výfuku nevyjdou spaliny – protože už jsou dávno v ovzduší a zatěžují životní prostředí na jiném místě. 

Já elektromobilitě fandím. Určitě je to zajímavý směr. Ale dokud v Česku nezměníme poměry energetického mixu, nebude ježdění elektroautem o moc ekologičtější než používání nové oktávky. 

Jak se na elektroauta díváte vy? Napište mi, ať se můžeme pěkně civilizovaně pohádat. 

Nebo se podívejte na další “energomýty”. Zjistíte, jak je to dnes s dotacemi na FVE, proč ve škole nestačí jen vyměnit okna a zateplit fasádu nebo co dokáže šikovný energetik s fakturou za elektřinu.

Jiří Španihel

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Zateplením domu nebo školy rozhodně nemáte hotovo...
Pamatuju si několik bytů a školních tříd, kde šlo v lednu sedět u okna jenom v čepici. Okna bez těsnění, parapet bez izolace, pořádně tam táhlo. Naštěstí dobu ledovou vystřídala doba zateplení a plastových oken, takže je už všechno vyřešené. No, ne tak docela – jedná se o další energetický mýtus.
Recyklace solárních panelů má svá pravidla
Představte si ideální situaci – na své výrobní hale máte fotovoltaickou elektrárnu s několika desítkami panelů, díky tomu jste schopni pokrýt velkou část své spotřeby, a tak výrazně šetříte za elektřinu. Energie z panelů je navíc čistá, z obnovitelného zdroje, jenže… Třicet let (v lepším případě déle) uběhne jako voda a je na čase panely vyměnit. Kam ale s těmi starými?
7 dní s elektromobilem Mercedes-Benz EQC
Při cestě z konference Speed Chain jsem v Praze prorazil pneumatiku. Náhradní vozidlo bylo přistavěno až ráno a stal se jím elektromobil Mercedes Benz EQC.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.