← Přehled článků

Zateplením domu nebo školy rozhodně nemáte hotovo...

Pamatuju si několik bytů a školních tříd, kde šlo v lednu sedět u okna jenom v čepici. Okna bez těsnění, parapet bez izolace, pořádně tam táhlo. Naštěstí dobu ledovou vystřídala doba zateplení a plastových oken, takže je už všechno vyřešené. No, ne tak docela – jedná se o další energetický mýtus.

Zatepleno! Co teď?

Když zateplíte dům, chalupu nebo školu pořádnou izolací a vyměníte okna, nebude vám unikat teplo. To je fajn, aspoň netopíte pánubohu do oken a nevyděsí vás faktura, co přijde po topné sezóně. Jenže tímhle zásahem odstraníte škvíry, které zajišťovaly větrání místností. Díky takovým netěsnostem se uvnitř nevytvářely plísně a vy jste nemuseli lapat po čerstvém vzduchu. Je tedy důležité udělat i druhý krok. Větrat. Pokud si starosta školu dobře vytrénuje, tak tam větrají efektivně, tj.:

- nárazově 

- a intenzivně. 

Prostě žádná otevřená ventilačka, ale okna dokořán, rychle vyměnit vzduch a pak zpátky k deskriptivní geometrii. Jenže takhle snadno to obvykle nefunguje. Ve škole se nevětrá, rohy plesniví a žáci se kvůli vyšší koncentraci CO2 hůř soustředí.

Místo větrání raději rekuperaci!

Asi jste sami zažili bitvu teplo vs. vzduch. Proto se mi líbí rekuperace, nebo taky řízená vzduchotechnika. Děti sedí ve třídě, učitel učí a čidla hlídají hladinu CO2. Když koncentrace překročí zdravou hranici, vyšlou čidla signál a místnost se vyvětrá. A proběhne to tak chytře, že odpadním vzduchem ve výměníku ohřejete studený čerstvý vzduch zvenku. Díky tomu: 

- snížíte výdaje za energie, 

- uhlíkovou stopu 

- a nepřijdete o komfort 21. století. 

Není to žádné sci-fi, nejsou to investice za desítky milionů korun. Je to chytře vyřešený druhý krok při rekonstrukci domu, do kterého táhne. Druhý krok, bez kterého ten první nemá takový efekt. Taky věříte rekuperaci? Jaké jsou vaše zkušenosti s větráním nebo vysedáváním ve třídě v lavici u okna?  

V PKV jsme se rozhodli pro vyvracení “energomýtů”. Mrkněte, jak je to s dotacemi na FVE. A klidně mi napište i další energetické mýty, se kterými se setkáváte. Rád je pomůžu uvést na pravou míru.

Jiří Španihel

Řešte energetiku podniku strategicky
Energetický management →

Mohlo by vás zaujímat

Šikovný energetik dokáže s fakturami úplné zázraky
Setkávám se s tím často. Do podniku přijde faktura za energie, manažer ji schválí, účetní zaúčtuje a majitel firmy si jen vzdychne – proč sakra platíme o 400 tisíc víc, než jsme předpokládali? A přitom stačí jen rozumět energetice a trochu si pohrát s nastavením procesů. Pak vám zůstanou peníze ve firemní kase.
Recyklace solárních panelů má svá pravidla
Představte si ideální situaci – na své výrobní hale máte fotovoltaickou elektrárnu s několika desítkami panelů, díky tomu jste schopni pokrýt velkou část své spotřeby, a tak výrazně šetříte za elektřinu. Energie z panelů je navíc čistá, z obnovitelného zdroje, jenže… Třicet let (v lepším případě déle) uběhne jako voda a je na čase panely vyměnit. Kam ale s těmi starými?
Elektroauta nečoudí lidem pod nosem. To ale neznamená, že jsou 100% ekologická…
O autech na elektřinu by se dalo mluvit hodiny. Někdo je zásadně proti, jiný by rovnou zakázal výrobu spalovacích motorů. Když dojde na diskusi o výhodách i nevýhodách, neshodnou se ani odborníci. Ostatně, i u nás v PKV máme fanoušky i odpůrce elektromobility. Můžete hádat, na jaké jsem straně.

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.