← Přehled článků

Fotovoltaika: Dotační programy na rok 2022

Poptávka po udržitelné energetice roste. Zájem o fotovoltaické elektrárny a další energetické investiční projekty se za poslední rok téměř ztrojnásobil - stejně tak ceny energií. Letos se navíc rozbíhá nové dotační období, které s sebou nese dost příležitostí, jak vysoké ceny krotit a (nejen) fotovoltaiku částečně financovat. Je tak na čase zmapovat, co nás v tomto roce čeká!

NPO - Národní plán obnovy

Alokace: 2 mld. Kč

Z Národního plánu obnovy je možné získat dotace na fotovoltaiku na budovy do 1 MWp. K tomu je možné přidat i akumulaci. Výzva je cílena na podnikatelské subjekty, které nejsou ze 100 % vlastněny veřejným subjektem. Pro fotovoltaické systémy je možné získat podporu 35 %, pro akumulaci 50 %. Předpokládá se, že první výzvy z NPO (včetně výzvy na FVE) budou spuštěny během ledna 2022.

NPŽP - Národní plán Životní prostředí

Alokace: 3,285 mld. Kč

Z Národního programu Životního prostředí mohou čerpat města a obce. Cílem programu jsou komplexní energeticky úsporné projekty v možné kombinaci s fotovoltaikou. Vlastníci veřejných budov mohou získat až 55% podporu projektů, jako je zateplení budovy, výměna oken, výměna osvětlení, instalace rekuperace nebo výměna zdroje vytápění. Lze získat také dotaci na instalaci fotovoltaické elektrárny. Sběr žádostí tady potrvá až do koce září tohoto roku.

Modernizační fond

Odhadovaná alokace: 1 mld. Kč

Předregistrace do MF probíhala už loni. V rámci EU ETS se podařilo vyčerpat všechny peníze pro rok 2021, příjem žádostí do výzvy RES+ je však prodloužen. Pokud jste si tedy předregistrační žádost podali, stále máte možnost čerpat dotaci. Finance na fotovoltaiku do 1 MWp tak můžete získat až do konce února. V průběhu roku se pak chystá nová výzva, kde bude možné získat dotaci i na větší FVE než 1 MWp, bude však potřeba velmi kvalitní žádosti.

Operační programy

OPŽP - Operační program Životní prostředí

Odhadovaná alokace: 7 mld. Kč

Pro veřejnou sféru bude možné získat dotační podporu na energetické úspory a adaptaci na změnu klimatu z dotačního programu Operační program Životní prostředí. Obce a města tak mohou čerpat na fotovoltaické elektrárny i jiné zdroje obnovitelné energie a zároveň na renovace budov - ať už TZB nebo rekonstrukci obálky budovy. Ke zveřejnění by mělo dojít v průběhu roku.

OPTAK - Operační program Technologie a konkurenceschopnost

Odhadovaná alokace: 2,5 mld. Kč

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost by měl být zahájen v květnu letošního roku. Příliš oficiálních informací k němu ještě není, navazovat má ale na program OP PIK, který byl ukončen v roce 2020. Nabídne dotační podporu pro komplexní úsporu energie a samostatné projekty FVE.

"Ceny energií jsou vysoko. Od klientů teď často slýcháme politování nad tím, že s projekty nezačali alespoň o rok dříve. Na trhu je stále dost firem, které energetiku a investice neřeší. Myslím, že s ohledem na všechny dotační tituly letošní rok investicím přeje."

Ing. Tereza Novotná, vedoucí projektových manažerů

Zajímají mě dotace, úsporná opatření, ekologie, technologie nebo semináře

Vše důležité o energetice najdete přímo ve své e-mailové schránce.

Zajímá vás, jak pracujeme s vašimi osobními údaji? Podívejte se sem.